Loading...
Site Değerlendirmeleri

Ajans Değerlendirmeleri: Fotolia

Değerlendirmelerimize, Türkçe olması sebebiyle ilk olarak Fotolia ile başlamak istedik. Fotolia stock fotoğrafı arenasına yeni katılan genç bir ajans . Buna rağmen hızla, önemli siteler arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Hem fotoğraf satın alanlar için hem de fotoğraf satanlar için avantajlar sunmakta.

Fotolia’da fotoğraflarınızın satılması için uzun prosedürler yok. Yani siteye ücretsiz kayıt olarak hemen fotoğraf yükleyebilir, fotoğrafınız kabul edildiğindeyse vitrindeki yerinizi kolayca alabilirsiniz. Tabi bazı şartların geçerli olması lazım:

 • Reşit olmalısınız (yani 18 yaşınızı doldurmuş olmalısınız)
 • Tarafınızdan teslim edilen tüm eserlerin telif hakkı size ait olmalı

 • Eserlerinizin içinde bulunan/görülen ve muhtemelen korunan tüm şahısların ve ögelerin (özel mülk, korunan mimari yapılar/bölgeler/yerler ve tanınabilir kişiler) gösterilmesi için yazılı bir yetkiye sahip olmalısınız.

Detaylar:

Minimum Fotoğraf Boyutu: 4 MP

Vector: Evet

Video: Evet

Ödeme seçenekleri: PayPal, Moneybookers

Ödeme alt sınırı: $50

Ortaklık programı: 15% satın alma,10% satış

Kabul prosedürü: Yok

Yükleme yöntemleri: Web sayfasından, FTP

IPTC Data: Evet

Fotoğraf yükleme ile ilgili kurallar:

 • Tüm fotoğrafları mutlaka JPEG formatı olarak yüklenmeli
 • Çözünürlük kesinlikle 2400 x 1600 Pixel’in (4MP) altında olmamalı

 • Fotoğrafların standartlara uygun orantıları olmalıdır

 • Dosyalar 30 MB’den büyük olmamalıdır

 • Dosyalar yapay şekilde (interpolasyon) büyütülmemelidir (fotoğraflar orijinal boyutlarında yüklenmelidir).

 • Yüklenen tüm fotoğrafların telif hakkı size ait olmalıdır

 • Fotoğrafların içinde bulunan ve tanınabilir şekilde olan şahısların imzalanmış yazılı yayın iznine (model izin belgesi/model release) ihtiyacınız vardır. Bu, ilgili fotoğraflara eklenmelidir

 • Korunan mimari yapılar/binalar, logolar, tescilli ticari markalar, özel mülk veya başka şekilde korunan ögeler içeren ve mülkiyet ya da üçüncü tarafların haklarını ihlal eden veya başkalarının fikri mülkiyeti olan fotoğrafların yüklenmesi yasaktır. Ancak ilgili hak sahibinin yazılı onayını (Propertyrelease) bize teslim ettiğiniz taktirde, istisnai bir durum oluşmaktadır.

Ödeme Şekli:

Bir motifin hangi ülkede satıldığına bağlı olmaksızın, fotoğrafı yükleyen üye (satıcı) satılan fotoğrafından elde ettiği kazanç payını Credit olarak almaktadır. Bu, aşağıda bulacağınız ilgili koşullara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Satışlardan elde edilen Creditler otomatik olarak ilgili üye hesabına yatırılmaktadır. Bu Creditler’i, hem kendi fotoğraf alımlarınız için kullanabilir hem de en az 50 Credit topladıktan sonra nakit paraya çevirebilirsiniz.

Kazanılan Creditler’i nakit paraya çevirmeyi ücretsiz olan PayPal hesabı ya da Moneybookers hesabı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz . Sahip olduğunuz Creditler’i, Fotolia’da bulunan üye hesabı üzerinden nakit paraya çevirdiğinizde Creditler doğrudan ilgili PayPal ya da Moneybookers hesabınıza havale edilir. Bu işlemin ardından bu meblağı PayPal/Moneybookers’ta bulunan hesabınızdan özel banka hesabınıza havale edebilirsiniz.

Bu aktarım için Fotolia hiçbir ücret talep etmemektedir.  Güvenlik nedenlerinden dolayı kazanılan Creditler nakit paraya çevrilmek üzere ancak fotoğraf satımından 45 gün sonra PayPal ve Moneybookers hesabına aktarılmaktadır.

Üye olmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi