Loading...
Site Değerlendirmeleri

Ajans Değerlendirmeleri: Shutterstock

2003 yılında kurulan ancak 2005 yılından sonra daha aktif hale gelen Shutterstock en çok satış yapan microstock ajanslarından… Ajans bu başarısını, yeni yüklenen fotoğrafları ön plana çıkaran satış stratejisi, abonelik sistemi ve düşük fiyat politikasına borçlu. Fotoğrafçılar açısından tek dezavantaj, fotoğrafların düşük fiyatlarda satılması olsa da (0.25 dolardan başlıyor) çok sayıda fotoğrafın satılabilmesi ve satışları istikrarı, Shutterstock’u en çok gelir elde edilen ajanslardan biri haline getiriyor.

Fotoğraf satabilmek için önce siteye üye olmalı ve 10 tane fotoğrafınızı göndermelisiniz. Bu 10 fotoğraftan 7 tanesi testi geçerse fotoğraf yüklemeye başlayabilirsiniz. Aksi takdirde 1 ay kadar bir bekleme süresinden sonra başvuruyu yenileyebilirsiniz.

Bu 10 fotoğrafı belirlerken teknik olarak hatasız ve biraz da reklam fotoğrafı tarzındaki fotoğraflarınızdan seçmenizde fayda var. Fotoğrafların çeşitlilik göstermesi önemli mesela bir fotoğraf insan içeriyorsa diğeri objelerden oluşsun…. gibi.

İlk denemenizde kabul edilmezseniz hiç sorun değil. 1 ay sonra tekrar denersiniz. Hatta bence portfolyonuzda en iyi olduğunu düşündüğünüz fotoğrafları belirleyip hemen yollayın. Testi geçerseniz sorun yok. Geçemezseniz, ajansların ve müşterilerin beklentileri, eksiklikleriniz, stok fotoğrafçılığını sevip sevmeyeceğiniz gibi konularda bir fikir sahibi olmuş olursunuz. Ayrıca bu 1 ay içinde durum değerlendirmesi yapabilir ve kendinizi geliştirmek için vakit ayırabilirsiniz. (Ben 2. başvurumda kabul edildim ama şu an fotoğraflarımı en çok Shutterstock aracılığıyla satıyorum. )

Shutterstock’un fotoğraf editörleri biraz seçicidir. Portolyonuzu yüklerken pek çok fotoğrafın elendiğine şahit olacaksınız.

Tüm ajanslar fotoğrafları redetme sebeplerini bildirir. Bu bilgileri bazen dikkate almak bazen de umursamamak gerekiyor. Bir sitenin elediği bir fotoğraf başka bir sitede yüzlerce dolar kazandırabilir. Sorun teknik bir sebebten kaynaklanıyorsa, fotoğrafınızı inceleyerek sorunları düzelterek tekrar yollayabilirsiniz ya da ileriki çekimlerinizde bu konuya dikkat edersiniz. Ama bu sürecin eğlenceli tarafı gittikçe geliştiğinizi hissetmeniz.

Shutterstock’ a fotoğrafçı olarak kabul edilebilmeniz için pasaport fotokopisi yollamanız gerekiyor. Bu konuda bir alternatifleri yok malesef.

Detaylar:

Minimum Fotoğraf Boyutu: 4 MP

Vector: Evet

Video: Evet

Ödeme seçenekleri: PayPal, MoneyBookers, Check

Ödeme alt sınırı: $75

Ortaklık programı: Fotoğrafçı fotoğraf sattığında 0.03 dolar,10% satış

Kabul prosedürü: Var – 10 fotoğrafın testi geçmesi gerekiyor.

Yükleme yöntemleri: Web sayfasından, FTP

IPTC Data: Evet

Üye olmak için tıklayınız.

Satılan fotoğrafları görmek veya fotoğraf satın almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi