Loading...
Microstock Hakkında

Microstock Nedir?

Stok yani arşiv fotoğrafçılığı çok uzun yıllardır devam eden profesyonel bir fotoğrafçılık alanı… Fotoğrafçılar ellerinde, arşivlerinde hazır bulunan fotoğrafları ajanslara gönderirir onlar da bazen tek tek ya da büyük bir fotoğraf arşivinin içinde bu fotoğrafları satardı.  İnternet sayesinde bu alış veriş bilgisayar karşısında hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.  Arzın da talebin de patladığı bu yeni mecraya stok ya da microstock fotoğrafçılık denilmekte…

İnternetten hizmet veren Getty Images, ThinkStock, Corbis gibi öncü siteler fotoğraflar için yüksek meblağlar talep ediyordu. Fakat sonrasında kurulan siteler 1 dolar gibi düşük rakamlara fotoğraf satmaya başladılar. Microstock denmesinin asıl sebebi de bu. Fotoğrafı satın alacak kişiler için gerçekten çok cazip bir market ama satan kişinin açısından bakılınca elde edilen gelir oldukça düşük  gözüküyor. Ama işin aslı şu ki… Sadece stok fotoğrafçılığı yaparak çok iyi rakamlar kazanabilen ve hayatını bu şekilde sürdüren çok sayıda fotoğrafçı var.

1 dolarla (üstelik bu rakamdan komisyon ve vergi kesilecek) bu nasıl mümkün olacak diye düşünebilirsiniz. Bir fotoğrafınızı istediğiniz kadar kişiye, istediğiniz herhangi bir ajansı kullanarak satabilirsiniz. Böylece her satıştan elde edeceğiniz micro gelirler iyi bir kazanca dönüşebebiliyor.

Gelelim detaylara…. Detayları siteden takip edebilirsiniz.

Bu sitenin amacı stok fotoğrafçılığı yapmak isteyen fotoğrafçıları bir araya getirerek bu alanda Türkiye’de faaliyet gösteren önemli bir topluluğun mimarı olmak. Sizin de katkılarınızla bu alanda hep beraber ilerleyebil iriz.

Stok fotoğrafları almak ya da satmak için kayıt olabileceğiniz siteler:

En çok satış yapan siteler:

ShutterStock
Fotolia
123rf
Bigstock
Dreamstime
iStockPhoto

Orta seviyede satış yapan siteler:

Can Stock Photo
Cutcaster
Pixmac
YayMicro
FeaturePics
ScanStockPhoto
Mostphotos
Crestock
Clipdealer
Depositphotos
Pantermedia
Stockfresh
Graphicleftovers
Zoonar

Fotoğraf: © Kondrad Sliwinski

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi