Loading...
Microstock Hakkında

Nasıl Başlamak Lazım?

Elinizde hatırı sayılır bir arşiv var ya da yolun başındasınız… Bir yerden başlamak lazım. Önce fotoğraf ajanslarını seçmek gerekiyor. Aslında o kadar çok ajans var ki inanamazsınız. Ben 100 kadar bir listeye rastlamıştım.  Ancak hepsi iyi satan ajanslar değil…

Stock fotoğrafçılığını cazip kılan bir fotoğrafın defalarca ve birçok ajans aracılığıyla satılabilmesi. Yoksa size düşen 30 centle bir hayat kurmak elbette mümkün olmazdı. Sonuç olarak sizi temsil etmek için tek bir ajans seçmek zorunda değilsiniz. Ama seçtikleriniz tabii ki de en çok satanlar olmalı.

Stock fotoğrafçılığıyla ilgilenenler genelde en önemli 6 ajans olarak aşağıdaki listeyi verir.

iStockPhoto
Shutterstock
Dreamstime
Fotolia
123rf
Bigstock

Ben de en çok bu ajanslardan gelir elde ediyorum. Ancak bir de microstock olmayan yani fotoğraflarınıza 150 dolar civarında müşteri bulan Alamy‘i de önermek isterim. Az ama öz satış yapabilirsiniz.

Her ajansın farklı bir üyelik prosedürü vardır. Genelde bir mülakattan geçersiniz. Bazen stock fotoğrafçılığıyla ilgili bazı soruları cevaplamanız beklenir. Bazen de portfolyonuzdan bazı fotoğrafları göndererek fotoğrafçı yönünüz değerlendirilir.  Bazı ajanslar kimlik kartınızın fotokopisini de göndermenizi ister. Bu şekilde gerçek bir kişi olup olmadığınızı görmüş olurlar. Eğer İngilizce biliyorsanız bu aşamalar hiç de zor gelmeyecektir ama dil konusunda zorlanan arkadaşlarımın olduğunu biliyorum. İlerleyen yazılarda başvuruların türkçesini yayınlayacağız o yüzden korkmanıza hiç gerek yok.

Testleri çözdükten sonra biraz beklemeniz gerekebilir. Bu sebeple bir an önce üye olmanızı tavsiye ederim. Böylece kabul edilene kadar diğer hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

Sadece bir ajansla da çalışmak isteyebilirsiniz. Exclusive üyelik sayesinde daha yüksek komisyonla ve daha az vakit harcayarak(ajanslara tek tek fotoğraf yüklemek vakit alır) da gelir elde etmeniz mümkün.

Ve kabul edildiniz… Sıra fotoğraflarınızı yüklemekte… Fotoğraflarınızın dosya bilgisini doğru bir şekilde tamamlarsanız yani ad, açıklama ve anahtar kelimeler gibi bölümleri sitelere yollamadan önce doldurursanız siteye yüklediğinizde otomatik olarak algılanır. Bir kere yazdığınız bilgilerin, yolladığınız tüm sitelerce anında okunduğunu düşünürseniz gerçekten çok fazla vakit kazanmış olursunuz.

Ve tekrar beklemek zorundasınız. Fotoğraflarınız değerlendirilecek… Ve bir kısmı kabul edilmeyecek. En beğendiğiniz fotoğrafların acımasızca reddedilmesi sizi hayal kırıklığına uğratabilir.  Sanatsal fotoğraflar değildir sizden beklenen. Teknik herşeyden önce gelir. Estetik olarak muhteşem bir fotoğraf teknik olarak doğru değilse kesinlikle kabul edilmeyecektir. Sizin fotoğraflarınız genelde başka bir işin içinde bir hammadde olarak kullanılır. Bu sebeple fazla işlenmemiş ve sade fotoğraflar stock şirketleri için daha caziptir. Ajansların kriterleri de birbirlerinden çok farklıdır. Birinin beğenmediğini bir değeri kabul edebilir ve hatta çok da satabilir. Bu sebeple bu aşamaya fazla takılmamak lazım. Zaten zaman içinde geliştiğinizi  ve kabul oranınızın arttığını görecekseniz.

Ve fotoğraflarınız kabul edildi…Fotoğraf arşiviniz günden güne genişlerken artık hesabınızın da artmaya başladığınızı göreceksiniz. En keyifli aşama bu galiba…

İyi kazançlar!

Fotoğraf: © Melinda Nagy

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi