Loading...
Microstock Hakkında

Ne Tarz Fotoğraflar Çekilmeli?

Fotoğrafın tüm teknik kuralları stock fotoğrafları için de geçerlidir. Yani, kompozisyon, netlik, beyaz ayarı ve diğer tüm teknik mevzulara dikkat etmek gerekir. Hatta tekniğin, fotoğrafınızın estetik değerlerinden de önce geldiğini söylemek mümkün. Muhteşem olduğunu düşündüğünüz fotoğraf, teknik sorunlar sebebiyle hemen elenecektir.

Fotoğrafınızın kabul edilip edilmeyeceğini anlamak için fotoğrafın yüzde yüz görüntüsüne bakmalısınız. Eğer sensörünüzden kaynaklanan kirli noktalar varsa ya da noise oluşmuşsa ve netlik de olması gereken yerde değilse ya bu sorunları ortadan kaldırmalı ya da fotoğrafı yollamamalısınız. Fotoğrafa keskinlik verdiğinizde fotoğrafın sorunları artacağından hiç vermeseniz daha iyi. (Fotoğrafıma keskinlik vermeyi bıraktığımdan beri fotoğraflarımın kabul oranı arttı.)

Peki ne çekmeliyiz? Hangi konular daha çok satar? Hangileri ilgi çekmez?

Fotoğraflar bu konuda yol gösterebilirler. Mesela bir yemek fotoğrafı çektiniz. O yemek iştahınızı açıyorsa doğru yoldasınız. Fotoğraf ne kadar dikkat çekiciyse o kadar çok alıcı bulacaktır. Ancak genelde en çok iş hayatı, spor, sağlık, yemek, lifestyle ve kavramsal konular dikkat çekiyor ve satılıyor.  Güzel modellerin yer aldığı fotoğraflar bu alanda fazlasıyla rağbet görüyor.   Manzara, çiçek ve ev hayvanlarının fotoğrafları fazla alıcı bulmasa da bu konularda üretilen iyi fotoğraflardan da gelir elde etmek mümkün.

Fotoğraflarınız vitrinde yüzlerce fotoğrafın arasında küçük boyutlu olarak yer alırlar. Bu sebeple fotoğrafınızın küçük hali dikkat çekmeli. Gereksiz boşlukları fotoğrafınızdan atarak bunu başarabilirsiniz.

Bazen de kasıtlı olarak fotoğrafınızda tasarımcıların yazı ekleyebilmesi için boşluk bırakmak isteyebilirseniz. Bu durumda anahtar kelimelere “copy space” yazmanız faydalı olacaktır.

Fotoğraflarınız çoğu zaman bir tasarımın içinde yer alır. Bu sebeple iyi aydınlatılmış beyaz bir fonun içinde yer alan objeler en çok satan fotoğraflar arasındadır. Bu gruptaki fotoğraflar “isolated” “on white” ya da “over white” olarak kodlanır. En iyisi bu 3 anahtar kelimeyi de kullanmaktır. Bu fotoğraflar fondan kolayca ayrılacak şekilde aydınlatılmalıdır. Aksi takdirde ajanslar tarafından reddedilirler. Bunun için flaşlara ve ışık çadırına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aslında her konunun bir de alıcısı vardır. Siz o konudaki en iyi fotoğrafı çektiyseniz, fotoğraflarınız satılacaktır. Sitelerin yayınladığı en çok satan fotoğrafları inceleyerek ve size uygun olan kategorileri belirleyerek çekimlerinize karar verebilirsiniz.

Aşağıdaki linlerden ajansların en çok satan fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi doğru seçmeyi unutmayın!

Fotolia:

En çok satan fotoğraflar
En çok satan anahtar kelimeler

Fotoğraf: © Adam Borkowski

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi