Loading...
Microstock Hakkında

Stok Fotoğrafçılıkta Kullanılan Lisanslar ve Anlamları

Stok fotoğrafları tanımlanırken RM, RF, Exclusive gibi bazı lisanlar kullanılır. Fotoğraflarınızı yüklerken bu lisansların anlamını bilmekte fayda var.

Eğer bir ürünü exclusive (münhasır, sınırlı,ayrıcalıklı) olarak belirlediyseniz o fotoğrafın kullanımını o ajansla sınırlandırmış olursunuz. Bu durumda ürünü başka yerlerde satamazsınız. Eğer fotoğrafçı olarak exclusive olursanız o ajans dışında bir ajansla anlaşma yapamazsınız.

Rights Managed fotoğraflarda, fotoğraf bazı yönlerden korunmaktadır. Yani lisans satın alınırken fotoğrafın hangi koşullarda kullanıcağına da karar verilir.

Royalty free(serbest bir şekilde dağıtılabililen) fotoğraflar serbestçe kullanılabilen fotoğraflardır.

Fotolia sitesinin lisanlar hakkındaki tanımlamalarını inceleyebilirsiniz:

Münhasır = Exclusive

Standart Lisanslar otomatik olarak belirlenmektedir. Bu lisans türü, müşterilere satın aldıkları fotoğrafların zaman ve tiraj sınırı olmaksızın altta sıralanan amaçlarda kullanılmasına (bir proje ya da kullanım için geçerlidir) izin verir:

– Web siteleri, bloglar, e-bültenleri, web bannerleri… ilüstrasyonlar

– Gazete/dergi makaleleri, dergi ya da başka basım ürünlerinin resimlenmesi

– Basım ilanlarının hazırlanması (dergiler, gazeter, ekranlar/panolar), ticari dokümanlar, ambalaj tasarımı vs.

– Slayt gösterilerin hazırlanması, televizyon gösterilerinin resimlenmesi, dekorasyonların hazırlanması vs.

Fotolia web sitesine fotoğraf yüklediğinizde, fotoğraflarınızı üç farklı münhasırlık seviyesinde sunma imkânınız mevcuttur (aşağıya bakınız).

Sanatçı Münhasırlığı (Ajansa Exclusive üyelik)

1) Tanımı

Sanatçı Münhasırlığı’nın anlamı: Telif ücreti olmayan materyallarınızı yalnızca Fotolia web sitesinde/fotoğraf veri bankasında sunmaktasınız. Sanatçı Münhasırlığı, münhasırlıklar arasındaki en yüksek seviyedir.

Sanatçı Münhasırlığı’nı seçecek olursanız, fotoğraflarınızı yalnızca Fotolia web sitesine yükleyip sunabilirsiniz. İstisnai durumları altta sıralanmış bulabilirsiniz:

* Rights-Managed Images (yani telif ücreti olan fotoğraf) olarak ya kendiniz ya da bir Rights-Managed firması üzerinden satış yapabilirsiniz.

* Fotoğraflarınızı kendi web sitenizin üzerinden de satabilirsiniz. Ancak kendi web sitenizde, hiçbir telif ücreti olmayan içerik ya da başka sanatçının eserleri bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz ya da ücret karşılığı da sunulmamalıdır.

* Bir sipariş karşılığı kontratlı olarak doğrudan müşteriye satış.

* Bir yazı işleri siparişi karşılığı ve kontratlı olarak doğrudan müşteriye satış

* Baskı olarak satış

* Münhasırlık anlaşması olan sanatçının ya da ilgili bir web sitesinin üzerinden değişik ürünlerin baskısı ve satışlarında yani (kısıtlama olmaksızın) poster, tişört, giyim, her çeşit dekorasyon dahil ekte bulunan herhangi telif ücreti olmayan materyaller kullanılamaz: Fotoğraf, illüstrasyon (çizim), vektörel çizim, grafik, video ve Fotolia tarafından kabul edilen tüm diğer yaratıcı ve fikri mülkiyet türlerinin ücretsiz ya da ücret karşılığı sunulması yasaktır.

2) Avantajlar

* Münhasır sanatçı olarak satış fiyatları üzerinden daha yüksek komisyon almaktasınız.

* Münhasır sanatçı olarak fotoğraflarınızın fiyatlarını yükseltme imkânına sahipsiniz (fotoğraf, illüstrasyon ve vektörel çizimler için geçerlidir).

* Münhasır sanatçı olarak fotoğraflarınızın abonman satışına dahil olmamasını seçebilmektesiniz (‘Profilim’ bölümünde seçilebilir).

* Birinci bölümün içinde belirtilen kullanım ve sunum haricinde, fotoğraflarınız hiçbir yerde kullanıma ya da satışa sunulamazdır.

Kısmi münhasırlık

1) Tanımı

Kısmi münhasırlığı bulunan sanatçıların tanımını altta bulabilirsiniz:

– Portföyünüzde bulunan münhasır olan dosyalar başka web sitelerinde ya da ajanslarda sunulamazdır.

– Portföyünüzde bulunan münhasır olmayan dosyalar başka web sitelerinde ya da ajanslarda sunulabilir.

2) Avantajları

* Komisyonlar, aşağıdaki özette açıklandığı gibi alınır.

* Münhasır olan fotoğraflarınızın fiyatlarını yükseltebilme imkânınız bulunmaktadır (münhasır olmayan fotoğraf, illüstrasyon ve vektörel çizimlerin fiyatını ancak sanatçı sıralamasında ‘Zümrüt’ seviyesine ulaştığınızda yükseltebilirsiniz).

* Münhasır olan fotoğraflarınızın abonman satışlarında sunulmamasını seçebilmektesiniz. (‘Profilim’ bölümünde ayarlanabilir. Sadece münhasır olan dosyalar için mümkündür.)

* Münhasır olmayan fotoğraflarınızı başka ajans ya da fotoğraf (veri) bankalarında sunabilirsiniz (bu, münhasır olan fotoğraflar için geçerli değildir).

Münhasır olmayan(Non -exclusive)

1) Tanımı

‘Münhasır olmayan’ın anlamı: Fotoğraflarınızı hem Fotolia web sitesinde hem de başka ajans ya da fotoğraf (veri) bankalarında sunabilirsiniz.

2) Avantajlar

* Komisyonlar, aşağıdaki özette açıklandığı gibi alınır.

* Münhasır olmayan fotoğraf, illüstrasyon ve vektörel çizimlerin fiyatı sanatçı sıralamasında ‘Zümrüt’ seviyesine ulaşıldığında yükseltilebilinmektedir.

* Münhasır olmayan dosyalar otomatikman abonman programımıza eklenmektedir.

* Fotoğraflarınızı başka ajans ya da fotoğraf (veri) bankalarına sunabilirsiniz.

Getty İmages’in tanımına göre RM ve RF:

Rights-Managed (RM)

Rights-Managed ürünler, kullanım koşullarına göre değişen bedellerle kiralanabilen ürünlerdir. Ürünün kullanım ücreti boyut, mecra, baskı adedi, kullanım süresi ve coğrafi dağılım gibi unsurlara göre belirlenir.

Başka kullanıcılar tarafından aynı görselin kullanımına karşı hassasiyeti olan kampanyalar için koruma uygulanabilen Rights-Managed kolleksiyonlar tercih edilmelidir. Bu lisanslama modelinde kullanıcılar projelerinin gerektirdiği farklı koruma seviyelerini talep edebilirler. Koruma seçenekleri için tıklayınız.

Royalty-Free (RF)

Royalty-Free ürünler, kullanım koşullarına (süre, mecra, dağıtım bölgesi vb.) bağlı olmaksızın, birçok kere ve birden fazla projede, kullanım hakkı lisansını alan firma tarafından serbestçe kullanılabilen ürünlerdir. Royalty-Free ürünlerin kullanım bedeli yalnızca kullanmak istediğiniz ürünün dosya boyutu ve kullanma yetkisi verilen kişi sayısına (en fazla 10 kişi) göre belirlenir. Ayrıca kullanım başına telif ücreti ödemeniz gerekmez. Ancak, tüm Getty Images lisanslarında olduğu gibi, verilen haklar size özel, devredilemez haklardır. Tarafınıza verilen kullanım hakları uyarınca Royalty-Free üründen yararlanarak müşteriniz için oluşturduğunuz türev çalışmaları dışındaki çalışmalarda müşteriniz sözkonusu ürünü kullanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi