Loading...

ÜCRETSİZ FOTOĞRAF

Fotoğrafların telif hakları ülkemizde malesef pek önemsenen birşey değil. Halbuki, pek çok stock fotoğraf sitesinden hiç bir ücret ödemeden hem de ticari işler için fotoğraf indirebilirsiniz. Üstelik bunları bulmak ve indirmek de gayet basit.

Bu başlık altında bu sitelere ulaşabilirsiniz. Yeni sitelerle sürekli güncellenecek olan bu yazıya sizin de katkılarınızı bekliyorum.

Dreamstime:

Benim sıklıkla başvurduğum bir servis. Çok sayıda fotoğraf var ve erişim gayet kolay. Fotoğraflardan faydalanabilmeniz için önce siteye üye olmanız gerekiyor. Fotoğrafların ticari kullanımı serbest ve bağlantı göndermeniz beklenmiyor.

SXC.hu:

Büyük boyutlu büyük bir arşivin sunulduğu site fotoğraf talepleriniz için gerçekten iyi bir kaynak. Yalnız her fotoğrafın altını iyi okuyarak fotoğrafçının ne istediğini bulmalısınız. Bazıları kaynak göstermeden kullanmaya izin vermiyor…v.s. Ayrıca fotoğrafları indirebilmek için üye olmalısınız.

123rf:

400px boyutunda çok sayıda fotoğrafa ulaşabileceğiniz güzel bir servis sunan 123rf, fotoğrafçıların daha çok ücretsiz fotoğraf sunmasını mantıklı bir düşünceyle sağlıyor. Fotoğrafçıların seçtiği fotoğraflar sınırsız değil sadece 90 gün boyunca ücretsiz. Bu da fotoğrafçıların daha kaliteli fotoğraflarını sisteme katmasını teşvik ediyor. Fotoğrafları, ticari olarak ve kaynak göstermeden kullanabilirsiniz.

Pixmac:

1000px civarında oldukça geniş bir arşive sahip siteden üye olarak ya da mail adresinizle fotoğrafları indirebilirsiniz. Yine ticari olarak ve bağlantı eklemeden fotoğrafları kullanmanız mümkün.

Morguefile:

Fotoğrafçılardan oluşan bir topluluk olan Morguefile, çok sayıda ücretsiz fotoğrafı paylaşıma sunuyor. Fotoğrafların kullanımı ile ilgili özellikler fotoğrafa göre değişebileceğinden lisans tiplerine dikkat etmelisiniz.

Cutcaster:

Cutcaster’ a üye olarak, 1700 piksellik, nispeten küçük bir arşive ulaşabilirsiniz.

Bigstockphoto :

Çok sayıda ücretsiz fotoğrafı olduğu söylenemez ve en fazla 500px boyutunda fotoğraf indirmenize izin veriyor ancak web siteleri için fena bir boyut değil. Ticari olarak kullanabilirsiniz ve bağlantı göndermeniz gerekmiyor.

Fotolia :

Her gün sınırlı sayıda bazı fotoğraflar ücretsiz olarak indirilebiliyor. Toplu bir arşivden seçim yapılamadığı için çok verimli değil malesef.

Crestock :

Her gün yeni bir ücretsiz fotoğraf.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor' ün Seçimi